Тайван - Красивият остров

8 дни | 5 нощувки
София - Истанбул - Тайпе - езерото Сън Мун - Каосюнг - Селото на Небесната дъга - Тайпе - Йелиу - Джиуфен - Шифен
Тайпе - Истанбул - София
от 0 лв.
Оферта № Е55
Начална дата Крайна дата Цена Резервация
  • Програма
  • Цената включва
  • Цената не включва
Програма
 
16.10.2021-сб   1 ден   София → Истанбул →
В 21:30 ч. полет TK 1030 от София. Кацане в Истанбул в 22:55 ч.
 
17.10.2021-нд   2 ден   →  Тайпе
В 01:35 ч. полет TK 24 от Истанбул. Пристигане 17:55 ч. в Тайпе – столицата на Тайван, най-големият град, политически, търговски, медиен, образователен и културен център на острова. Посрещане, трансфер и настаняване в хотела.  Нощувка.
 
18.10.2021-пн   3 ден   Тайпе  – Сън Мун Лейк
Закуска. Отпътуване за езерото Сън Мун (Слънце и Луна) – най-красивото място в Тайван, богато дарено с природна красота, история и самобитната култура на местното аборигенско население. Сън Мун е най-голямото езеро в Тайван с площ над 100 кв. км. Разположено е в подножието на централната планинска верига и е заобиколено от зелени върхове. Езерото обгръща малкия остров Лалу, който го разделя на две части - северната има формата на слънце, а южната – на лунен сърп. Плуването в езерото е разрешено само по време на фестивала, който се провежда тук всяка есен. Ще посетим внушителния храм Уен У на северния бряг на езерото, построен в стила на дворцовата архитектура на Северен Китай, с три отделни зали. Едната зала е посветена на първия прародител Кайджи и бога на литературата, другата – на бога  на войната Гуан Гонг и бога войн Ю Фей, и третата на Конфуций. Той е единственият храм на Конфуций в Тайван, в който има статуя с изображението на Конфуций и неговите последователи, и единственият храм, който държи централната си врата отворена. Друга интересна особеност са 366 стъпала към храма, символизиращи 366 дни в годината. Наричат ги „Годината на стъпките“, като на първото стъпало, което представлява първия ден на всеки месец, има платформа, където хората могат да спрат и да си починат. Информация за 24-те слънчеви периода, също е изсечена в стъпките, изобразени са животните от китайския зодиак, има вятърни камбанки за желания и тук може да научим много за китайската народна култура. Отправяме се към 9-етажната пагода Си Ен в типичен китайски стил. Тя е построена през 1971 година от Чан Кай Ши в памет на неговата майка. Строителството ѝ е било много трудно, тъй като материалите е трябвало до бъдат доставени над езерото и пренесени в планината. Пагодата се издига на 954 над морското равнище, а със своите 46 метра височина се извисява 1000 метра над езерото, като се превръща в неговата най-известната забележителност. От последният ѝ етаж се разкрива великолепна гледка към езерото и околните планини. Настаняване в хотел, разположен в района на езерото в селцето Итa Тао на най-малката от местните аборигенски групи на Тайван (малко над 500 души). Нощувка.
 
19.10.2021-вт   4 ден  Сън Мун Лейк – Каосюнг
Закуска. Круиз по езерото Сън Мун. Отпътуване на юг към град Каосюнг – вторият по големина град в Тайван. След около 4 ч. пристигане в района Дашу, където на левия бряг на река Каопинг се намира огромният будистки комплекс Фо Гуанг Шан, създаден от майстор Хин Юн и неговите ученици – културен, религиозен и образователен център на Махаяна, който е свързан с най-голямата благотворителна организация в Тайван. В музея се пази ценна реликва – зъб на Сакиамуни Буда, основател на будистката вяра, а в югоизточната част на планината се намира най-голямата забележителност на района – огромната златна статуя на Буда Амитаба, която е с размери около 120 метра. Продължаваме към езерото „Лотос“, живописно разположено между две планини. То е известно с гледката към залеза и отражението на планината в него, лотосите и многобройните красиви храмове, които го заобикалят – повече от 20. Ще посетим храма Тигър и Дракон, който се състои от две пагоди и в него се влиза през дракона, а се излиза през тигъра. От върха на храма се вижда комплексът на павилионите на пролетта и есента, заобиколени от вода, в която те се отразяват при залез слънце. После се отправяме към река  Любов (Love River) – гръбнакът на града, която играе подобна роля на Темза за Лондон. Реката, която всъщност е изкуствен канал, протича 12 км. през целия град, играе важна роля в неговата икономика и култура. Край бреговете й често се провеждат събития и фестивали, тук е разположен и паркът на река Любов. В него има нощен пазар и открити кафенета, в които често гастролират групи, а по реката лодки разхождат посетителите, за да се насладят на градския пейзаж,  подсилван от атрактивните сгради в близост като катедралата „Свети Розарий“, моста Каосюнг и Районния съд. Накрая ще посетим нощния пазар Лиухе – един от най-популярните в Тайван. Ако пропуснете нощния пазар, все едно не сте посетили Каосюнг. Тук се продават вкусна храна, морски дарове, студени напитки, занаятчийски изделия, дрехи, ножове, камери, живи животни и какво ли още не. Не пропускайте да опитате местните специалитети - млякото от папая и солени скариди. Настаняване в хотела. Нощувка.
 
20.10.2021-ср   5 ден   Каосюнг –  Селото на Небесната дъга - Тайпе
Закуска. Освобождаване на стаите и отпътуване за Тайпе. По пътя ще спрем, за да посетим Селото на Небесната дъга – забележително място, доказващо, че изкуството може да спаси света, претворено с  изобретателност от един художник любител на име Хуан Юн-фу. Селото е построено в средата на 20 век, за да даде временен подслон на войниците, избягали на остров Тайван заедно със семействата си от Китай. Обитателите заживяват задружно и го превръщат в свой дом, но с течение на времето остават все по-малко – някои напускат, други умират, докато остава само Хуан. Правителството планира строежа на модерен комплекс и му предлага да напусне срещу парично обезщетение, но той отказва и вместо това изпълва някога оживеното село с цветове и фантазия, като го превръща в туристическа атракция, посещавана от милиони туристи всяка година. Тук ще научим докосващата история на селото, състоящо се от 1200 къщи, ярко обагрени с рисунки на хора в носии, най-различни животни – птици, морски обитатели, котки, цветя и други, след което ще имаме свободно време за разходка и снимки преди да продължим за Тайпе. Пристигане, настаняване и нощувка.
 
21.10.2021-чт   6 ден   Тайпе – Йелиу – Джиуфен – Шифен – Тайпе
След закуска се отправяме към северното крайбрежие, където на около 40 км от Тайпе се намира едно от най-известните места в света – Националния геопарк Йелиу, който предлага зашеметяващи геоложки пейзажи. Разположен върху нос Йелиу, който се врязва на около 1700 метра в океана, той е покрит от естествени скални образувания, създадени от различни геоложки и климатични сили в течение на милиони години.  Многообразните им форми вдъхновяват техните имена, като най-известна е „Главата на кралицата“, емблематичен образ в Тайван и неофициална емблема за град Уанли. Сред другите формации са „Обувката на феята“, „Кошерът“, „Джинджифил“, „Морски свещи“ и много други. Продължаваме към Джиуфен, някога център за добив на злато в Тайван. Златото е изчезнало, но старинните селища, построени от плътно прилепнали към стръмните склоновете къщи, продължават да предлагат приказни пейзажи и поглед към начина на живот от миналото. В  периода на японската окупация градчето получава настоящия си облик - тогава са построени много японски ханове, които са оцелели и до днес. По време на Втората световна война в селото е създаден лагер за военнопленици, които са работили в златните мини, след края на войната дейностите по добива на злато спадат, мината е затворена през 1971 година и градът изпада забвение. През 1989 г. тук е заснет филмът „Градът на тъгата“, който възражда популярността на Джиуфен. Носталгичният пейзаж на Джиуфен очарова много хора и в началото на 90-те години, градът преживява възход, който го оформя като туристическа атракция. Построени са много кафенета, чайни, ресторанти и магазини за сувенири, носещи името „Град на тъгата“. Продължаваме към историческия град Шифен, за да посетим романтичната Старинна улица. Тя е разположена в и около клона Пингси на железопътната линия, построена първоначално за транспортиране на въглища. Тогава работещите в този отдалечен планински район, изправени пред риск да бъдат ограбени или убити, използвали фенери, за да информират семействата си, че са в безопасност. Днес фенерите вече не функционират като сигнални, а се използват като символи на мира и щастието. Романтичната красота на пейзажа и носталгичната атмосфера правят мястото популярно за заснемане на реклами и атракция за посетителите. Най-известното събитие, което се провежда тук, е годишният фестивал на небесните фенери. В края на деня ще се присъединим към вековната китайска традиция, като напишем желанията си на фенер, запалим свещ в основата му и гледаме как той се отдалечава. Връщане в Тайпе. Нощувка. 
 
22.10.2021-пт    7 ден   Тайпе →
Закуска. Днес предстои да разгледаме Тайпе. Ще посетим двата най-значими религиозни обекти в Тайпе – храма Паоан  и храма на Конфуций. Храмът Паоан е построен преди повече от 230 години, което го прави един от най-старите и важни обекти на острова. Той датира от 1760 г., когато имигранти от южен Китай построили оригиналния дървен храм. Сегашната сграда е изградена през 1805 г. след 25 години години строителство, а през 20 век е многократно разширявана, обновявана и реконструирана. Целият дървен материал и камъкът, използвани в построяването на храма, са донесени от Китай. Построен е според каноните на китайската храмова архитектура и е украсен с много красиви и сложни каменни и дървени резби – върху каменните колони са изобразени свирепи извиващи се дракони, а таваните са украсени с дърворезби на лъвове, цветя и фигури от китайската митология. Жълтите покриви и стрехите са облицовани със стотици миниатюрни фигури. Трите главни божества, почитани в храма Паоан, всяко със своя отделна част, са Паошен – богът на медицината, Юлайфо – богът на късмета, и Чушенг Ниангнианг – богинята на раждането и плодородието. Много тайванци се молят тук за здраве и благополучие, особено бременните жени. В кулата на храма има светилище на богинята на раждането с нейните 12 помощници. Храмът е обявен за национално наследство, а през 2003 година получава наградата на  ЮНЕСКО за опазване на световното културно наследство в Азиатско-Тихоокеански регион. В съседство е храмът на Конфуций. Първоначалната сграда е построена през  1854 г., разрушена е по време на войната през 1895 г. и е възстановена през 1925 г. Създадена е по подобие на оригиналния храм на Конфуций в родния му град Кофу, провинция Шандун, Китай. В съответствие със строгите принципи на конфуцианството, всичко в и около сградата е спокойно в рязък контраст с традиционните будистки и даоистки храмове. Няма статуи, фенери, цветни декорации, нито маси за хранене, нито текстове от куплети, характерни за другите храмове. Счита се, че това е така, защото би било грубо и неприлично да се покаже писано от някой друг в храм, посветен на мъдреца. В главната зала на храма може да се види черна табелка със златни букви, която гласи „Образование без дискриминация“. Всяка година на 28.09 в чест на Конфуций в храма се провежда церемония с традиционна музика и стилизирани танци. Храмът на Конфуций в Тайпе е чудесно, спокойно място за почивка и размисъл или разговор с приятели. Продължаваме към Мемориалната зала на Чан Кай Ши – впечатляващ архитектурен комплекс, посветен на бившия министър-председател и президент на Република Китай (Тайван) генералисимус Чан Кай Ши, един от най-дълго управлявалите държавници  в света (умира на 5.4.1975 г). Чан Кай Ши е причисляван към държавниците от „Голямата четворка“ (заедно със Сталин, Рузвелт и Чърчил) от Втората световна война. Величествената сграда е построена през 1980 г. като част от огромен градски парк с площ от над 25 хектара озеленени градини, изящни павилиони и езера и представлява осмоъгълник, покрит от блестящ бял мрамор, който се извисява на 75 м височина. Статуята на покойния президент гледа от централната сграда към града. От двете ѝ страни са разположени две сгради в класически стил – Националният театър и Националната концертна зала. Отправяме се към най-високата сграда в Тайван – кулата  „Тайпе 101“, символ на просперитета на Тайван, считан за един 4-те Азиатски тигъра заедно с Хонконг, Южна Корея и Сингапур. Със своите 101 етажа, издигащи се на 508 м височина, той е първият небостъргач надминал височина от половин километър и е най-високият небостъргач в света до 2010 г., когато е построен Бурж Халифа в Дубай (828 м). В него се намират едни от най-бързите асансьори в света (от 1-ия до 89-етаж се изкачват за 39 сек, със скорост 63 км/час), влезли в Книгата за рекордите на Гинес. По изчисления на инженерите сградата може да издържи на турс до 8 по Рихтер, както и на външни влияния и колебания 2500 години. На долните 5 етажа има множество магазини, включващи най-добрите марки като Луи Вутон, Диор, Селин и други. *По желание с доплащане можете да посетите обсерваторията на 85-я етаж, за да видите Тайпе от птичи поглед. Трансфер до летището. Полет TK 25 от Тайпе в 21:55 ч.
 
23.10.2021-сб    8 ден   → Истанбул → София
В 05:10 ч. кацане в Истанбул. В 07:50 полет TK 1027 от Истанбул. Кацане в София в 09:05 ч.
 
Хотели:
група 16.10.2021 -. 23.10.2021
17.10 – 18.10 Тайпе Gloria Prince Hotel 4*
18.10 – 19.10 Сън Мун Лейк Lealea Garden Hotel 4*
19.10 – 20.10 Каосюнг Howard Plaza Hotel 4*
20.10 – 22.10 Тайпе Gloria Prince Hotel 4*

Допълнителни екскурзии:
Наблюдателната площадка на 85-я етаж на небостъргача „Тайпе 101” – 42 лв.
Цените включват:
  • Самолетни билети София – Истанбул – Тайпе – Истанбул – София с редовен полет на Turkish Airlines  с  включени такси и багаж до 30 кг.
  • 5 нощувки в хотели 4*;
  • 5 закуски, 4 обяда, 1 вечеря;
  • Всички трансфери и транспорт с туристически автобус;
  • Всички екскурзии с включени входни такси за обектите по програмата:
-Екскурзия до езерото Сън Мун и посещение на храма Уен Уу и пагодата Си Ен;
-Круиз по езерото Сън Мун; 
-Екскурзия до Каосюнг с посещение на будисткия манастир Фо Гуанг Шан, езерото Лотос, пагодите на Дракона и - - - - -Тигъра; река Любов и нощния пазар Лиухе;
-Посещение на Селото на Небесната дъга;
-Екскурзия до националния геопарк Йелиу и старинните селища Джиуфен и Шифен;
-Панорамна обиколка на Тайпе и посещение на мемориалната зала на Чан Кайши,  храма Паоан, храма на Конфуций и небостъргача „Тайпе 101”.
  • Местни екскурзоводи;
  • Водач преводач от фирмата 
Цените не включват:
  • Такса обслужване на местните шофьори и екскурзоводи: 55 лв;
  • Медицинска застраховка с асистанс и покритие 100 000 лв. - 33.30 лв. за лица до 65.99 г.; за лица над 66 г. - 84.60 лв.
  • Доброволна застраховка „Отмяна на пътуване“ – 178.50 лв.
  • Непосочените в програмата хранения, допълнителни посещения, бакшиши за носачите на багаж, такси за снимане в някои от обектите, напитки по време на хранене и други лични разходи.